wtorek, 14 marca 2017

A. Dellaira "Kochani, dlaczego się poddaliście?"

Kochani, dlaczego się poddaliście?
Ava Dellaira

Tytuł oryginału: Love letters to the dead
Wydawnictwo: Amber
Tłumaczenie: Julia Wolin
Liczba stron: 300
Cena sugerowana: 37,80 zł
16 letnia Laurel pisze listy. Listy nie byle jakie. Adresatami jej zwierzeń są: Kurt Cobain, Amy Winehouse, Jim Morrison, Janis Joplin, River Phoenix, Heath Ledger, Elizabeth Bishop, Amelia Earhart, John Keats, Judy Garland, Allan Lane. Mam nadzieję, że nie pominęłam nikogo. Dziwne, prawda? Pisać korespondencje do zmarłych osób. Pisemny monolog. Próba wyrażenia swoich uczuć na papier. Choć mogłoby się wydawać to nienormalne, wiele osób tak robi, ale nie każdy ma odwagę się do tego przyznać. Moja rówieśniczka, straciła siostrę. Dokładne okoliczności śmierci starszej z dziewczyn, są znane tylko jej. Dlaczego? Laurel była jedynym świadkiem, który był przy tym i widział, co się stało.

"Każde z nas jest dziwne na swój sposób, ale jak jesteśmy razem, robi się to normalne."

Główna bohaterka, nie potrafi ułożyć sobie życia bez siostry u boku. Dotychczasowe podziwianie May, zostało przerwane i brutalnie zastąpione pustką, z którą nastolatka nie potrafi się zmierzyć. Usilnie próbuje odnaleźć prawdziwą siebie. Niestety, obiera zły kierunek. Samo tworzenie listów, otwiera na nowo świeżo zabliźnione rany, brutalnie wywracając życie naszej Laurel, do góry nogami.

"Można być szlachetnym, odważnym i pięknym, a mimo wszystko czuć, że się upada."

"Kochani, dlaczego się poddaliście", nie jest zwykłą książką, która opowiada nam historię nastoletniej utraty kogoś bliskiego. Bardzo ciężko było, zagłębić się w nią, zrozumieć wszystko i połączyć w jedną całość. Bywały momenty, kiedy ze świstem wciągałam powietrze do ust, z przerażeniem odkrywając nagły zwrot akcji, który ujawnił kolejne tajemnice. Z kartki, na kartę zaczynałam coraz bardziej współczuć historii, choć zapewne nie prawdziwej (a przynajmniej mam taką nadzieję). Ile jest w stanie znieść nastolatka? Jak niewiele potrzeba, żeby doszło do tragedii? Gdzie przez ten czas byli przyjaciele i rodzice? Jakie sekrety ukrywała "idealna" siostra?

"Czasem coś mówimy i odpowiada nam cisza. Albo echo. Jakby krzyk ze środka. I to jest prawdziwa samotność. Ale to się zdarza tylko wtedy, kiedy nie słuchamy wystarczająco uważnie. I oznacza, że nie jesteśmy jeszcze gotowi, żeby słyszeć."

Teraz, namyślając się nad tym wszystkim, czuję się jakbym przeczytała wymieszane ze sobą "Pretty Little Liars" i typową pozycję z serii young adult oraz romans. Poznajemy od strony młodych osób, czym tak naprawdę są imprezy, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla szczeniackiej miłości, jak trudno jest zaakceptować swoją odmienność i utratę bliskich...
Ava, stworzyła naprawdę dobrą książkę, którą z czystym sercem mogę polecić osobom, zbliżonych do mnie wiekiem (sądzę, że idealnym trafieniem będzie przedział 15-18 lat), które szukają czegoś niespodziewanego, innego od reszty książek. W końcu - nietypowa forma, dobra historia i poruszanie problemów, na które niektórzy z nas od dawna szukają odpowiedzi - lektura, o której nie tak szybko idzie zapomnieć.