wtorek, 12 lipca 2016

A. Moczulska "Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet"

Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet.
Anna Moczulska

Wydawnictwo: Znak 
Liczba stron: 238
Cena z okładki: 39,90 zł
ISBN: 9788324027484Poznajcie historie słynnych kobiet, w których życiu bajkowe scenariusze wydarzyły się naprawdę. 
Choć może to was zaskoczyć, historie z baśni rodem przeżyły chociażby Anna Jagiellonka, Maria Tudor, Barbara Radziwiłłówna, Joanna Szalona czy Elżbieta Bawarska (zwana Sissi). 
Niepiśmienna dziewczyna ze wsi rozkochała w sobie cara Piotra 1 i z dnia na dzień, jak Kopciuszek, została carycą Katarzyną 1. Owinęła sobie męża wokół palca. Nie mrugnęła nawet okiem, kiedy zazdrosny car sprezentował jej głowę kochanka w słoju. 
Zofia Jagiellonka zaczęła chorować. "Puchnie ze staropanieństwa" - orzekli medycy. W ramach terapii królewnę wydano za niemłodego, słynącego z rozpusty księcia brunszwickiego. A Zofia, choć niczym Śpiąca Królewna do życia zbudziła się późno, zadziwiła wszystkich talentem do rządzenia. 
Anna Moczulska udowadnia, że najciekawsze w historii kobiet są zagadki i tajemnice. W swojej książce stara się rozwikłać wiele z nich, docierając do nieznanych i zaskakujących faktów z życia bohaterek.

Śpiąca królewna, Piękna i bestia, Kopciuszek...te o to postacie, które znaliśmy dotychczas najlepiej z ekranizacji Disneya, żyły kiedyś naprawdę! Pojawiały się na świecie pod różnymi imionami. Jedne, od razu przechadzały się po królewskich dworach, inne dopiero z czasem miały na nie trafić. Możemy poznać je w  książce blogerki - Anny Moczulskiej, która idealnie dopasowała charaktery i zachowania sławnych kobiet, do tych występujących w bajkach.

Książka, podzielona jest na 5 części: Kopciuszek (Elżbieta Rakuszanka, Katarzyna I, Anna Leonowens, Zofia Chotek), Śpiąca Królewna (Anna Jagiellonka, Katarzyna Jagiellonka, Zofia Jagiellonka), Księżniczka na ziarnku grochu (Jane Grey, Teresa Kunegunda Sobieska, Karolina Hanowerska, Eliza Radziwiłłówna, Stefania Koburg), Piękna i bestia (Klara Zach i Kazimierz, Joanna Szalona i Filip Piękny, Maria I Tudor i jej najbliższa rodzina), Królewna Śnieżka (Halszka z Ostroga i Beata Łaska, Barbara Radziwiłłówna i Bona Sforza, Elżbieta Bawarska i Zofia Wittelsbach). Dobrą inicjatywą ze strony autorki, było umieszczenie w połowie powieści, stron ze zdjęciami wspomnianych osób oraz krótkie opisy ich postaci. Urozmaica to lekturę.

Przyznam, że uwielbiam, tego typu powieści. W interesujący sposób, można dowiedzieć się czegoś więcej na temat danego rodu bądź państwa w określonym przedziale czasu. Przydatne jest to w późniejszym czasie, chociażby na lekcjach historii.
Ciekawy sposób pisania, niesamowite postacie - to wszystko zachęca do przeczytania książki, niezależnie od tego czy jesteście miłośnikami historii.

Moja ocena: 8/10

3 komentarze:

 1. Sama nie wiem czy mogłabym w pewnie sposób popsuc sobie wzór bajek, które dawały mi to dzieciństwo i nadzieję na zawsze przychodzący happy end. I chociaż uważam taka książkę za fajny pomysł, bo jednak przedstawienie bajek w bardziej rzeczywisty i aktualny sposób przyciąga to jednak bajki to bajki i niech tak zostanie ;)
  timeofbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. @Viola4Ever - w żaden sposób nie popsuło mi to wzoru bajek (na szczęście). Książka Moczulskiej otworzyła mi oczy na prawdę, że nawet baśnie mogą znaleźć swój odnośnik w prawdziwym życiu :) Ale - jak kto woli :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę kiedyś kupić tę książkę mojej siostrze, ona uwielbia takie historie. :)

  OdpowiedzUsuń