poniedziałek, 18 lipca 2016

E. Stachniak "Katarzyna Wielka. Gra o władzę"

Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Ewa Stachniak

Wydawnictwo: Znak
Tłumaczenie: Ewa Rajewska
Tytuł oryginału: The Winter Palace
Liczba stron: 506
Cena z okładki: 36,90 zł
ISBN: 9788324017294

Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety do Pałacu Zimowego. Zostaje przedstawiona jako kandydatka na żonę Piotra - następcy rosyjskiego trony. Wybór ten zdecydowanie nie wszystkim przypada do gustu.
Aby przetrwać, musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy oszukują.
Katarzyna Wielka to napisana z ogromnym rozmachem powieść, która pozwala zajrzeć, niczym przez dziurkę od klucza, do komnat i alków Pałacu Zimowego, by odkryć historię przemiany i dochodzenia do władzy jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii.
"Jeśli ktoś udaje wystarczająco długo, udawanie staje się częścią jego natury."
Cała historia opowiedziana została z punktu widzenia córki introligatora - Barbary, czy jak to później mówili na rosyjskich pałacach - Warwary. 16 letnia dziewczyna, trafia na dwór królewski, tym samym mając dużo czasu na nauczenie się, kto tak naprawdę jest istotny i jaką cenę trzeba zapłacić za tajemnice, które wyjdą na jaw przez zauszników carycy Elżbiety...
"Ten, kogo nie podejrzewasz, może być najgroźniejszym ze szpiegów."
Wyobrażaliście sobie kiedyś życie na królewskim dworze? Powieść Ewy Stachniak idealnie przedstawia życie ówczesnych carów, a także ich służby, o którym nie mówią podręczniki do historii. Co więcej - czy byliście świadomi, że Katarzyna miała dość "ciepłe" kontakty z ówczesnym księciem, późniejszym królem Polski.
"Widzimy to, co chcemy widzieć. Wierzymy w to, w co chcemy uwierzyć."
Ostatnimi czasy, trafiam na same dobre książki. Nie ma czego zmieszać z błotem..., a szkoda. 
Kolejna dobra książka, dla osób ciekawych przeszłości. Historia Katarzyny i Warwary, na pewno zapadnie w waszej pamięci na dłużej, dzięki ciekawym faktom ujawnianym przez autorkę, o których na pewno nie słyszeliście na lekcjach historii. 

Moja ocena: 8/10