czwartek, 15 grudnia 2016

M. Connolly "Potworna"

Potworna
MarcyKate Connolly


Wydawnictwo: CzyTam
Tłumaczenie: Iwona Michałowska Gabrych
Tytuł oryginału: Monstrous
Liczba stron: 415
Cena sugerowana: 34,90 zł


Miasto Bryre cierpi pod wpływem magii złego czarownika. Jego klątwa sprawia, że dziewczęta chorują i znikają bez śladu, a wszyscy mieszkańcy żyją w strachu. Nikomu nie wolno wychodzić z domu po zmroku. Kymera jednak może działać tylko nocą, niezauważona przez ludzi. Ojciec dziewczynki twierdzi, że nie zaakceptowaliby jej skrzydeł, śrubek na szyi czy zwieńczonego kolcami ogona. Zabiliby ją. Nie zrozumieliby, że została stworzona, by ratować dziewczęta z Bryre. Mimo ostrożności wzbudza zainteresowanie chłopaka o imieniu Ren, który odkąd ją ujrzał, co noc zostawia dla niej przy fontannie różę. Okazuje się, że wie o ginących dziewczynkach, czarowniku i panoszącej się w mieście czarnej magii. A jego wiedza zmieni całe życie Kymery.
Przewodząca na myśl Frankensteina i baśnie braci Grimm debiutancka powieść MarcyKate Connolly wyróżnia się ekscytującą, oryginalną fabułą o klasycznym rodowodzie.

"Można płakać tylko dopóty, dopóki nie wypłacze się całego życia."

Kymera, wie tylko to, co przekazał jej ojciec. Wie, po co została stworzona i co musi wykonać, aby w pełni zadowolić swojego stwórcę. Owszem, stwórcę. Nasza główna bohaterka jest hybrydą, istotą powstałą na skutek połączenia elementów wielu stworzeń. Ludzka głowa, ogon nabity kolcami z trucizną i skrzydła. Jej zadaniem jest ratowanie dziewczynek, które znajdzie w jednym z budynków miasta. Obowiązuje jednak surowy zakaz kontaktu z innymi ludźmi. Czy uda się uratować miasto przed chorobą? Co stanie się z Kymerą, kiedy ojciec odkryje prawdę? Jaki wpływ będzie miało poznanie Rena na przyszłość dziewczynki?

"Im więcej władzy zdobywamy, tym więcej jej pożądamy."

Historia, która ukazuje, ile człowiek jest w stanie zrobić dla drugiej osoby. Niezależnie od tego, jak ją traktuje i kim jest. Ponadto, przedstawia z innego punktu widzenia, osobę odrzuconą przez społeczeństwo. Ze względu na odmienny wygląd. Przypomnijmy sobie, ile razy w życiu patrzyliśmy na kogoś z odrazą, tylko dlatego, że odstawał w jakiś sposób od "norm" społeczeństwa? Dowodzi, że nawet na zaufanie trzeba sobie zasłużyć, nie słowami, a sposobem życia - czynami.

"Och, ludzie zwykle boją się tego, czego nie pojmują."

Żałuję, że nie jestem młodsza. Byłaby to idealna czytelnicza pozycja, dla około 10 letniej Kaczuszki. Niestety, pomimo pięknie wykreowanego przez autorkę świata, niezwykłej i pouczającej historii, nie mogłam się odnaleźć w "Potwornej". Bardzo dużo czasu, zeszło mi na jej czytanie (około 2 tygodnie). Nie zostałam wciągnięta w świat przygód Krymery oraz jej zmagań z odnalezieniem prawdy. Szkoda.

Pomimo tego, że sama nie znalazłam punktu zaczepienia, który wchłonąłby mnie w krainę Bryre i okolice, sądzę (jak już wcześniej wspomniałam) , że mogłaby być to dobra książka dla kogoś młodszego. Jak wiadomo, dzieci uwielbiają magię, smoki, magiczne stworzenia. Jeśli, ktoś z was zainteresuje się "Potworną" i podsunie ją młodszemu rodzeństwu - dajcie znać, czy im ta pozycja przypadła do gustu :)

Chociaż nie była to najlepsza książka, jaką miałam w tym roku w rękach, oceniam ją raczej pozytywnie. Za posiadanie ukrytego przekazu, wartości, które widzicie na niebiesko powyżej, oraz (jak to sroki mają w zwyczaju) za okładkę. Musicie sami ją dotknąć, aby przekonać się, dlaczego jest tak niesamowita i niepowtarzalna.

Moja ocena: 6/10 
Za książkę dziękuję wydawnictwu: