poniedziałek, 27 czerwca 2016

C.R. Zafon "Książę Mgły"

Książę Mgły 
Carlos Ruiz Zafon 
Wydawnictwo: Muza SA 
Tytuł oryginału: El Principe de la Niebla 
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodan Casas
Liczba stron: 198
ISBN: 9788374958509

Wiele lat musiało upłynąć, by Max zapomniał wreszcie owo lato, kiedy odkrył, właściwie przypadkiem, istnienie magii. 
Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Zamieszkuje w domu należącym niegdyś do rodziny Fleishmannów, których dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy; nocą w ogrodzie Max widzi posągi artystów cyrkowych. Dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, od którego usłyszą różne ciekawostki o miasteczku i o zatopionym pod koniec pierwszej wojny statku. Poznają również dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya. To on opowie im o złym czarowniku, Księciu Mgły, który gotów jest spełnić każde życzenie lub każdą prośbę, ale w zamian żąda bardzo wiele. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, niebawem okazuje się zatrważającą prawdą.
"Dopiero z upływem lat zaczyna się dostrzegać pewne rzeczy. Teraz wiem na przykład, że życie dzieli się zasadniczo na trzy etapy. Najpierw człowiek nawet nie myśli o tym, że się starzeje, że czas płynie i że od pierwszej chwili, od samych narodzin, zmierzamy do wiadomego końca. Kiedy mija pierwsza młodość, wkraczamy w drugi okres i uświadamiamy sobie, jak kruche jest nasze życie. To, co z początku jest tylko bliżej nieokreślonym niepokojem, przebiera na sile, stając się wreszcie morzem wątpliwości i pytań, które towarzyszą nam przez resztę dni. I w końcu u kresu życia rozpoczyna się trzeci etap, okres pogodzenia się z rzeczywistością. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaakceptować naszą kondycję i czekać."
Każdy z nas, choć raz w życiu marzył o zamieszkaniu w domu przy plaży. Szum wody, piasek, ładny dom, który wystarczy tylko doprowadzić do porządku. Wszystko to zakłóca tajemnica, którą otoczona jest posiadłość. Dziwne sny, przeczucia, zjawy wychodzące z szafy, tajemniczy kot. Dopiero wyprawa, na dno morza do zatopionego statku, pozwoli odkryć brutalną prawdę skrywaną przez wiele lat...
"Złych wspomnień nie musisz brać ze sobą. I bez tego będą cię prześladować."
Kolejna książka Zafona, po którą sięgam. Nie zawiodłam się. Całą powieść, pochłonęłam dosłownie w godzinę. Każdy miłośnik magii i fantastyki z lekkim dreszczykiem strachu, nie zawiedzie się. Lekkie pióro, wartka i ciekawa fabuła, to wszystko jest - z tego co zdążyłam zauważyć - wizytówką tego pisarza. Idealna pozycja, do rozluźnienia się w czasie wakacji, zarówno dla nastolatków jak i dorosłych ;)

Moja ocena: 7.5/10

1 komentarz:

 1. Z przyjemnością sięgnę po tę książkę. Będzie to moja pierwsza przygoda z Zafonem, ale skoro mówisz, że warto, a Twoja ocena jest tak wysoka... Może warto :)
  Widziałam ją w bibliotece miejskiej, a dziś się tam wybieram, więc z przyjemnością się za nią zabiorę :)
  Pozdrawiam gorąco i zapraszam na moją nową recenzję,
  Isabelle West
  Z książkami przy kawie

  OdpowiedzUsuń