środa, 24 sierpnia 2016

C.R.Z "Więzień nieba"

Więzień nieba 
Carlos Ruiz Zafon 
Tytuł oryginału: El prisionero del cielo
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodan Casas
Liczba stron: 410
Cena sugerowana: 49,99 zł
ISBN: 9788377581858 

Jest rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater Cienia wiatru, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. 
Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermin Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odrażającego starucha. 
Daniel od dawna podejrzewał, że skoro przyjaciel nie chce mu opowiedzieć swojej historii, to musi mieć ważny powód. Ale gdy Fermin wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć. Jednak niepogrzebane upiory przeszłości nie dadzą się tak łatwo wymazać z pamięci. Daniel coraz lepiej rozumie, że będzie musiał się z nimi zmierzyć. 
I choć zakończenie powieści wydaje się ze wszech miar pomyślne, to Ruiz Zafon mówi nam wprost, że prawdziwa historia jeszcze się nie skończyła. Dopiero się zaczęła. 
 "Nikt nie jest zły z natury, tylko że po po prostu się boi" 
Opisowy bohater - Daniel, poznaje dotychczas skrzętnie ukrywaną przeszłość swojego przyjaciela. Jak przeszłość Fermina wpłynie na jego dotychczasowe życie? Co zrobi, gdy pozna prawdę i wysunie własne wnioski? Czy uda mu się pomóc współpracownikowi i rozgryźć tajemnicę starszego mężczyzny, który pojawił się w ich księgarni?
"-Może chce się pan wyspowiadać - niespodziewanie zapytał ksiądz - Teraz już na serio.
-Niech się ksiądz nie obrazi, ale ja, jeśli o te rzeczy chodzi, to nie bardzo w nie wierzę..
-Ale może Bóg wierzy w pana. 
-Wątpię.
-Nie trzeba wierzyć w Boga, żeby się wyspowiadać. To sprawa między panem a pańskim sumieniem. Co ma pan do stracenia?"
Przygoda, która spotkała głównych bohaterów bardzo mnie zaciekawiła, tym samym pozostawiając w moim sercu czytelniczy niedosyt i pragnienie poznania kolejnych wydarzeń mających miejsce w życiu Daniela i Fermina. Grubość książki (która niektórych mogłaby na pierwszy rzut oka przytłoczyć)

Niewinnie rozpoczynająca się fabuła, skrywa za sobą ogromną tajemnicę i historię, która zadziwiłaby nie tylko młodszego, ale również zaawansowanego czytelnika, mającego większe wymagania co do wybieranych przez siebie lektur. Lekkie pióro, ciekawy pomysł, bogate słownictwo i nawiązanie do innych książek. To wszystko znajdziemy w "Więźniu nieba", który nie zepsuł mojego dotychczasowego zachwytu nad twórczością Zafona. Pomimo, że nie czytałam poprzednich części z cyklu "Cmentarz zapomnianych książek", nie miałam problemu z odnalezieniem się w lekturze.
Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się powrócić do Barcelony, zapoznając się z poprzednimi tomami i uzupełniając wiedzę o charakterach, które tak bardzo zainteresowały moją osobę.  
"Wszystko w tym życiu można przebaczyć. Poza prawdą."
A Wy? Mieliście może styczność z serią "Cmentarz zapomnianych książek"? Co o niej sądzicie? :)