środa, 17 sierpnia 2016

E.E.Schmitt "Oskar i Pani Róża"

Oskar i Pani Róża
Eric-Emmanuel SchmittTłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Wydawnictwo: Znak
Tytuł oryginału: Oscar et la Dame Rose
Liczba stron: 77
Cena z okładki: 16 zł
ISBN: 9788324003983

Głównym bohaterem jest dziesięcioletni Oskar, u którego zdiagnozowano białaczkę. Chłopiec ma przed sobą jedynie dwanaście dni życia... Gdy lekarze bezradnie rozkładają ręce, rodzicie nie potrafią nawiązać z chłopcem kontaktu ani oswoić się z myślą o jego nieuniknionym odejściu, zjawia się tajemnicza ciocia Róża. Jej niezwykły pomysł umożliwi Oskarowi i jego rodzicom pogodzenie się ze śmiercią.

Książka stworzona w większości listów chłopca do Boga. Gdy Oskar staje oko w oko ze śmiercią, postanawia posłuchać cioci Róży i odnaleźć drogę zrozumienia i przezwyciężenia strachu.
"Próbowałem tłumaczyć rodzicom, że życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłużyć. Ja, który mam sto lat, dobrze wiem, o czym mówię. Im bardziej się człowiek starzeje, tym większym smakiem musi się wykazać, żeby docenić życie. Musi być wyrafinowany, stać się po trosze arystokratą."
Piękna historia, którą powinien poznać każdy dojrzały emocjonalnie czytelnik. Na pozór krótka i niewinna książeczka skrywa na swoich kartach naukę pogodzenia się ze śmiercią bliskiej osoby i radości z każdego nawet na pozór zwykłego dnia.